Аполо 13 и раждането на цифровия близнак
На 13 април 1970 г., на 210 000 мили от Земята (около 330 000 км), трима астронавти бяха внезапно разтърсени от трясък, който разтърси малкия им космически кораб. Един от астронавтите видя как корпусът се огъва физически. След секунди кабината беше осветена с предупредителни светлини и какофония от аларми звъннаха в ушите им.
„Хюстън, имахме проблем“, съобщи командирът на Аполо 13 Джим Ловел. Нещо не беше наред — имаше сериозна повреда. Но тъй като не можеха да виждат извън кораба, астронавтите не можаха да оценят пълния размер на щетите. С всяка изминала минута осакатеният им космически кораб се отдалечаваше на още 600 километра от Земята.
В историята на нашия вид никой не е имал толкова много проблеми толкова далеч от дома. Наистина, няколко часа по-късно те щяха да бъдат по-далеч от дома си, отколкото всеки друг някога е бил, било то преди или през 50-те години след това.
В това специално издание на подкаста Engineer Innovation ние изследваме ролята, която изигра инженерната симулация при спасяването на трима американски астронавти от почти сигурна смърт, превръщайки това, което можеше да бъде най-голямата катастрофа на НАСА, в нейния най-голям успех.
Ключови изводи:
- Мисията на Аполо 13 е повече от просто история за оцеляване; това е ключов момент в историята на дигиталното инженерство, отбелязващ раждането на цифровия близнак.
- Открийте как инженерите на НАСА са използвали симулации и данни в реално време, за да създадат виртуална реплика на повредения космически кораб, което им позволява да тестват решения и да насочват екипажа към дома.
- Разгледайте трайното въздействие на тази иновация, която оттогава се е превърнала в критичен инструмент в различни индустрии, от космическата индустрия до производството.
Този епизод от подкаста Engineer Innovation ви предоставя Siemens Digital Industries Software—където електрониката, инженерството и производството се обединяват, за да оформят едно по-добро цифрово бъдеще.